20240228

1 березня – День котів, кішечок та котенят

З любов'ю до друзів менших - інформаційна година

1 березня в Україні та світі відзначають Міжнародний день котів. Це неофіційне свято, але дуже популярне. Котів та кішок вивчає наука, що називається фелінологія.

Кажуть, що кішки лікують від хвороб, допомагають позбутись поганого самопочуття, та ловлять мишей. Є багато причин завести собі такого домашнього улюбленця. За повір'ям коти мають дев’ять життів. Про котів написано багато книг, їм присвячують вірші, знімають мультфільми та фільми.
Всі коти вміють правильно себе поводити при падінні: спочатку вирівнюється голова, потім спина, потім ноги, а в кінці спина, вигинається, щоб пом’якшити приземлення.

Кішка – перший гість у новому будинку. Здавна існував звичай, згідно з яким, перш ніж увійти в новий будинок, туди треба пустити кішку.

Якщо кішка спить в найтеплішому місці будинку – варто очікувати похолодання, шкребе підлогу – до сильного вітру; кіт вмивається і вилизує лапки – погода найближчими днями буде теплою і сонячною; чхає – до дощу.

Бояться люди чорних котів, бо "…говорять, що не повезе, якщо чорний кіт дорогу перейде…". Але, в такому випадку, кажуть, що треба потриматися за ґудзик, тричі плюнути через ліве плече, скрутити фігу або ж найефективніше – почекати поки хтось інший пройде – і чари чорного кота не діятимуть.

Перші кошачі з'явилися на нашій планеті близько 50 мільйонів років тому. Впродовж наступних 25 мільйонів років у процесі еволюції з них сформувалися ранні сучасні види кішок, які населяють земну кулю і дотепер.

Коти мають особливий характер, вони кмітливі, грайливі, незалежні та допитливі, а також можуть бути лагідними або суворими. Вони відчувають настрій свого господаря дуже тонко. Кішок приручили близько 10-12 тисяч років тому в близькосхідному регіоні, коли люди вже осіли та зайнялися землеробством. Тоді кішки працювали на господарствах, знищуючи пацюків та мишей, що було взаємовигідним для обох сторін.

У Давньому Єгипті кішок поважали через їхню грацію та вміння бачити в темряві. Єгипетська країна заборонила вивезення кішок та карала вбивць цих тварин смертю.

Пережили кішки й непрості часи: у Середньовіччі в Європі їх вважали помічниками диявола, тому масово вбивали. Це призвело до зменшення кількості котів та розмноження гризунів, що могло сприяти епідемії чуми, яка почалася в 1348 році.

Зараз у світі живе 600 мільйонів домашніх котів. Найбільше їх у США, Англії, Франції та Німеччині. В Австралії на кожні 10 чоловік припадає 9 котів. В Індонезії понад 30 мільйонів, а у Франції близько 8 мільйонів котів. Водночас є країни, де домашній кіт майже не зустрічається, такі як Перу та Габон.

В Україні кіт завжди був повноправним господарем-мисливцем у хліві, помічником селянина. Для нього завжди знаходився і теплий куток у хаті, і кухоль молока. Із усіх свійських тварин лише кіт має найбільшу свободу дій. Іде і приходить куди і коли захоче, живе за власним розрахунком. Коти давно дружать з людьми, але ніколи не втрачають своєї незалежності. Ці тварини не утворюють зграї і ватажка над собою не визнають.

Котом ніколи не лякали маленьких дітей. Навпаки, скільки казок, віршів та колисанок складено про котика! „Котик і півник”, „Пан Коцький”, „Кіт у чоботях” – ось лише деякі з улюблених казок відомих нам з раннього дитинства. Милі пухнасті мур котики створюють неповторний затишок у нашій оселі. Бережіть їх!

З котом пов’язано багато прикмет і народних приказок:
  • Кіт умивається – гостей накликає.
  • Спить, згорнувшись клубком, зіщулився – буде мороз.
  • Розлігся, солодко спить – на тепло.
  • Скривдити кота – сім років щастя не знати.
  • Чорний кіт шлях перейшов – буде невдача.

***
«Няв» – це значить «хочу їсти»;
«Няв-няв-няв» – «іду гулять»;
«Мур» – на ручки хочу сісти»;
«Мур-мур-мур» – «лягаю спать».
«Няв-мур-мур» – «ходив у гості,
Там котлетки їв смачні».
«Мур-мур-няв» – «залиш мій хвостик,
Бо так боляче мені».
І на останок, цікаві факти про котів.



Немає коментарів:

Дописати коментар