20151214

День пророка Наума – покровителя навчання і науки


У народі 14 грудня вшановували пророка Наума – покровителя розуму, знань і доброчинства.
У давні часи навчальний процес розпочинався взимку – 1 грудня за старим стилем (14 – за новим). То була найзручніша пора здобувати освіту для сільських дітей. Бо, найосновніші сільськогосподарські роботи вже було завершено. А тому вважалося, що саме в день Наума добре починати вчитися: «наука на ум піде».

Напередодні дня святого пророка Наума батьки відвідували вчителя (дяка) і домовлялися про плату (зазвичай це було забезпеченням дровами на зиму, салом та ковбасами на Різдво, допомога в полі під час сівби чи жнив).

Увечері до новоспеченого учня приходив хрещений батько з букварем. Посеред хати ставили діжку, застеляли її кожухом, і гість підстригав хрещеника, щоб «добре в голову йшла наука». Роблячи перший підстриг, він казав – «Батюшка Наум, виведи синка на ум».

Потім сідали за стіл і завчали напам’ять кілька літер. Школяр вечеряв пшонянкою, бо «треба чимало каші з’їсти, щоб опанувати науку». Вранці син із батьком йшли до церкви, де панотець читав над його головою «Євангеліє».

Цього дня відкривалися усі церковно-приходські школи і батьки виряджали дітей на навчання зі словами: «Хай наука тобі легко дається».
Відіславши дитину до школи, батьки йшли до церкви і ставили свічку перед образом пророка Наума, висловлюючи йому пошану і сподіваючись, що святий наведе малого на розум.

Про самого Наума відомо, що він був монахом-просвітителем, який мандрував селами, безкоштовно навчав дітей азбуці.

Збереглися його заповіді: «Не можна їсти під час навчання, бо заїси вивчене. Якщо кінчив читати, то закрий книжку, бо вивчене забудеться».

Тому за народними переказами Наум – покровитель розуму, знань і навчання. Про це мовлять і прислів'я:
  • Вчися, сину, азбуки – прийде хліб сам в руки.
  • Не збирай синові худоби, а збирай йому розум.
  • Гни дерево, поки молоде, учи дітей, поки малі.
  • Прийшов Наум – пора братися за ум.
  • Наум наставляє на ум.
  • Я не знаю ні «аз», ні «буки» – прийде Наум і змусить до науки.
А тепер читаючи поспостерігайте за тим, як “Наум навів на ум” маленького Гриця із оповідання Івана Франка “Грицева шкільна наука”




Немає коментарів:

Дописати коментар